Nejprve je nutno si zodpovědět otázku, zda už je vaše dítě na 7 denní či 14 denní pobyt bez rodičů zralé, zda zvládne stesk a odloučení.
Pamatujte na to, že každé dítě je jiné a nesnažte se ho do něčeho nutit, některé děti jezdí na tábor od pěti let jiné od deseti.
Před prvním pobytem na táboře je vhodná několikaměsíční příprava. Hlavním cílem je, aby dítě samo dospělo k rozhodnutí jet na tábor. Podstupte odvykací rodičovskou kúru, začněte třeba s přenocováním u babiček bez rodičů. Mluvte o dobrodružstvích, zážitcích a přátelích získaných na táboře. Důležité je rozpoznat, zda už je dítě na takový pobyt zralé, což je velice individuální.
Se steskem se musí počítat a většinou tuto událost snáší hůře rodič než dítě, které má narozdíl od něj kolem sebe soustu nových kamarádů a nabitý zábavný program - na stesk nemá čas.
Pokud vám váš malý uličník z tábora zavolá (a to i opakovaně), že se mu stýská, rozhodně mu hned neříkejte, že si pro něj přijedete. Nejprve si promluvte s jeho oddílovým vedoucím. Valná většina dětí, které u nás na táboře pláčou steskem mají jeden zajímavý společný znak - pláčou o poledním klidu, nebo před usnutím. Přes den, kdy mají program je vidíte smát se a běhat s kamarády.
Všechny děti až na výjimky stesk během 2-3 dnů úplně přejde. Pokud by se dítěti stýskalo opravdu hodně, nemějte strach, bude Vám volat jeho oddílový vedoucí a probere s vámi, zda dítě tábor zvládne. Co funguje velmi dobře, ale ne každý rodič to dokáže, je malému uplakánkovi rezolutně odmítnout možnost, že byste ho snad z tábora odvezli. Co je velmi těžké posoudit z vaší strany jsou telefonáty dětí, které vám ve chvíli stesku řeknou cokoliv co (ne)chcete slyšet - žádné hry ho nebaví, nemá tu kamarády atd. V takovém případě není problém po individuální domluvě přijet se na dítko "na tajňačku" podívat, případně vám natočíme a pošleme video jak se chová mimo záchvaty smutku. Nemějte o děti strach, jak se chovají, zda je tábor baví nebo zda jim dokonce někdo neubližuje vedoucí pečlivě hlídají a případné problémy řeší.
Velký problém pak nastává v návštěvní den. Proto pokud si nejste jisti, že vaše dítě vaši návštěvu psychicky unese, nejezděte! Zní to tvrdě a nejde o to, že bychom nechtěli, abyste na tábor přijeli (naopak), ale pro vaše dítě bude vaše návštěva znamenat další emocionální problém. Přečtěte si více o návštěvním dnu. Pokud se chcete podívat jak tábor probíhá a jak se dítko má, zavolejte a přijeďte se podívat tajně, po domluvě s oddílovým vedoucím.
Slzy jsou normální, pláče i ten největší hrdina. Dobré je před táborem dítě naučit nějakou malou dovednost (olíznout jazykem loket, malé kouzlo), se kterou se bude moci pochlubit ostatním a tím navázat první kontakt s ostatními a první malá přátelství. Pro lepší zvládání pobytu je lepší poslat děti se sourozenci nebo kamarády.